Scanii pokoik przyszłości

Przyszłość transportu

Rozwój transportu mocno w ostatnich latach przyspieszył. Coraz większe możliwości techniczne, cyfryzacja, sztuczna inteligencja, nowe alternatywne paliwa czy w ogóle źródła energii stosowane jako napęd. Mówimy, że świat się skurczył, a to za sprawą możliwości szybkiego przemieszczania się ludzi i towarów po lądzie, wodzie, w powietrzu. Bywa, że i pod wodą, i pod ziemią. Transport drogowy jest liczącą się częścią tego organizmu, ale jednak tylko częścią. Kierunki jego rozwoju muszą współgrać z rozwojem innych środków transportu i uwzględniać wiele różnorodnych czynników, zwłaszcza środowiskowych.

W Scanii, koncernie jednego z wiodących producentów samochodów ciężarowych postawiono pytanie: Dokąd naprawdę zaprowadzi nas przyszłość transportu? Nikt nie zna właściwej odpowiedzi, ale przybliżyć ją może inicjatywa pod nazwą Future Room (Pokój przyszłości ), wirtualne pomieszczenie, obszar współpracy specjalistów, innowatorów czy nawet wizjonerów z różnych dziedzin, mających coś do powiedzenia w kwestii rozwoju zrównoważonego transportu. Przy czym wydaje się, że „zrównoważonego” ma tu kluczowe znaczenie.
Celem projektu Scanii jest testowanie wybiegających w przyszłość pomysłów i budowanie wokół nich koncepcji w miarę pojawiania się nowych technologii.
„Naszą motywacją jest pasja tworzenia zrównoważonej przyszłości i przekonanie, że możemy zmienić świat. Future Room to przestrzeń, w której możemy zgromadzić kluczowych innowatorów, aby dzielić się pomysłami i koncepcjami ze światem.”

Na youtube można oglądać filmik promujący ideę Pokoju przyszłości. Ciężarówka, uniesiona i frunąca dzięki chmarze dronów naprawdę robi wrażenie.

Źródło: Scania

Tutaj znajdziesz ciekawą propozycję Airbusa,  która też może wpłynąć na przyszłość transportu.

Najnowsze technologie dla TSL na konferencji hyperLOG 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *