Transporty pod specjalnym nadzorem

transport towarów niebezpiecznych

O tym, że transport towarów niebezpiecznych do bezpiecznych nie należy wydaje się oczywiste. Wiąże się z wieloma zagrożeniami i z tego też względu podlega różnorodnym obostrzeniom, regulacjom i przepisom. Ich bezwzględne przestrzeganie ma na celu niwelowanie wszelkich możliwych zagrożeń. Podmioty wykonujące taki szczególny rodzaj transportu muszą liczyć się także ze szczególnym traktowaniem ze strony instytucji i organów kontrolnych. Nad przestrzeganiem odpowiednich przepisów przez przewoźnków transportujacych niebezpieczne materiały i substancje czuwa przede wszystkim Inspekcja Transportu Drogowego. Przykładem na czujność inspektorów są zatrzymania transportów towarów niebezpiecznych ADR, które okazały się nielegalnymi. W lutym , podczas kontroli ciągnika siodłowego z naczepą należącego do litewskiego przewoźnika ujawniono, że są nim bezprawnie przewożone 22 tony zużytych akumulatorów. Kierowca, także obywatel Litwy, wykonywał międzynarodowy transport drogowy z Litwy do Niemiec. Transport nie spełniał żadnych wymogów związanych z transportem towarów ADR. Ostatnio, w sierpniu także patrol Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał i udaremnił dalszą jazdę cysterny z trującą i łatwopalną cieczą. Stwierdzono nie tylko szereg nieprawidłowości formalnych, w tym brak odpowiedniego oznakowania, ale także usterki techniczne i niesprawność gaśnic. Przewóz wykonywała białoruska firma transportowa na trasie z Węgier do Białorusi. W obu przypadkach przewoźnicy poddani zostali postępowaniu administracyjnemu i karom pieniężnym.

transport towarów niebezpiecznych
Niebezpieczny transport akrylonitrylu (UN1093) zatrzymany w Jaworniku koło Rzeszowa

Oprócz inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, którzy mają prawo do przeprowadzania kontroli także u przedsiębiorców (w siedzibie firmy) transport towarów niebezpiecznych może być kontrolowany przez:
– funkcjonariuszy Policji (na drogach i parkingach)
– funkcjonariuszy Urzędów Celnych (na terenie całego kraju)
– funkcjonariuszy Straży Granicznej (na drogach i parkingach w całym kraju).

 

Dlatego, będąc przewoźnikiem wykonującym transport towarów niebezpiecznych ADR warto szkolić się ze znajomości obowiązujących norm i przepisów i na bieżąco śledzić wszelkie zmiany w tym zakresie. Warto też znać nie tylko swoje obowiązki, ale także przysługujące w razie kontroli prawa, zwłaszcza, że sankcje mogą być dotkliwe. Za nieprawidłowości stwierdzone w drodze od 200 do 10 tys. zł, a w przedsiębiorstwie nawet do 30 tysięcy.

Źródło: Interia, NiebezpiecznaLogistyka, GITD

Podobny artykuł: Transport niebezpiecznych ładunków tylko dla odpowiedzialnych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *